
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023With only 18 cm length the KM-10 is the shortest VHF antenna of the range, and it is distinguished by its elegant look and glossy chrome finishes. Designed for fast and small boats, thanks to its versatility it is equally adaptable also to sailboats and medium sized boats. It is equipped with a stainless steel bracket that makes the installation easy and stable, and gives the antenna a perfect stability even during fast navigation and rough sea.It is equipped with 18 m RG 58 coaxial cable and a PL-259 male connector.
- 100% WATERPROOF Antenna
- 18 cm length
- Anti – UV high gloss finish
- 18 m coaxial cable RG 58 CU MIL
- PL-259 connector
Technical specifications:
| Frequency | 156-162 MHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Electrical length | 1/4 λ |
| V.S.W.R. | < 1,5:1 |
| Polarization | Vertical |
| Gain | Unity Gain |
| Max power input | 50 W |
| DC ground | Yes |
| Whip material | Fiberglass |
| Coaxial cable | 18 m (59′) RG 58 CU MIL |
| Mounting | Stainless steel bracket |
| Length | 18 cm (7″) |
| Weight | 0,16 kilo |
Related products
-
Wifi Antenna KS-60
The KS-60 is a high gain 12dB omnidirectional antenna, allowing long range WiFi connectivity for any computer with a USB Port. Extremely simple to connect with […]
-
CM2 2-way coaxial splitter
The CM2 is a 2-way coaxial splitter suitable for signals distribution from 5 to 2150 MHz. It divides the signal so as to obtain the same […]
-
KS-30 3 db AIS fiberglass antenna 0,9 m (3′) length
The Automatic Identification System (AIS) is an automated tracking system used on ships and by Vessel Traffic Services (VTS) for identifying and locating vessels by electronically […]




