
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023Scout has designed the KS-23A antenna specifically for small boats and RIBs, that require a light antenna, flexible, resistant and with high performance. The KS-23A brings all these features together in only 90 cm length.The electropolished stainless steel whip guarantees high flexibility and resistance, moreover it can be easily removed by hand whenever needed. The design of the antenna is cool and smooth as needed with small boats and RIBs. Standard thread 1” x 14.
- Electropolished stainless steel whip – removable
- Extra flexible
- 5 m coaxial cable RG-58 CU MIL
Technical specifications:
| Frequency | 156-162 MHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Electrical length | 1/2 λ |
| V.S.W.R. | < 1,5:1 |
| Polarization | Vertical |
| Gain | 3 dB |
| Max power input | 50 W |
| DC ground | Yes |
| Whip material | Stainless steel |
| Coaxial cable | 5 m RG-58 CU MIL |
| Mounting | 1″ x 14 thread |
| Length | 0,9 m (3′) |
| Weight | 0,23 kilo |
Related products
-
KS-108 AM-FM fiberglass antenna 0,9 m (3′) length
The KS-108 antenna is designed to stay tuned with the radio stations also during your navigation, in order to be able to listen to music and […]
-
Sea-Boost 12/24V variable signal booster
SEA-BOOST is a low noise amplifier with variable gain control that increases the strength of incoming digital and analogue TV, FM and DAB signals to give […]
-
Scout Cruiser Omnidirectional TV antenna d. 25 cm (10″)
The CRUISER is an omnidirectional antenna designed to receive all available analogue and digital terrestrial TV, FM and DAB signals through 360 degree radius, made specifically […]




