
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023The Automatic Identification System (AIS) is an automated tracking system used on ships and by Vessel Traffic Services (VTS) for identifying and locating vessels by electronically exchanging data with other nearby ships and VTS stations. AIS transponders use two different frequencies, VHF maritime channels 87B (161.975 MHz) and 88B (162.025 MHz).SCOUT has designed the KS-30 antenna to be tuned on the AIS frequencies. Extremely light and performing, with anti – UV high gloss finish. The new vinyl plastic cap, navy blue, provides a quality, finished appearance to the antenna and it’s extremely resistant to high temperatures. 100% WATERPROOF.
- AIS 161.975 MHz / 162,025 MHz
- 100% WATERPROOF Antenna
- Anti – UV high gloss finish
- 5 m coaxial cable RG 58 CU MIL
Technical specifications:
| Frequency | 161.975 MHz / 162,025 MHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Electrical length | 1/2 λ |
| V.S.W.R. | < 1,5:1 |
| Polarization | Vertical |
| Gain | 3 dB |
| Max power input | 50 W |
| DC ground | Yes |
| Whip material | Fiberglass |
| Coaxial cable | 5 m (16,4′) RG 58 CU MIL |
| Mounting | 1″ x 14 thread |
| Length | 0,9 m (3′) |
| Weight | 0,39 kilo |
Related products
-
KS-100 S antenna replacement whip
The vinyl plastic whip combines toughness and great flexibility in only 25 cm length, and it guarantees an optimal reception of radio signals when cruising. Moreover, […]
-
KS-108 AM-FM fiberglass antenna 0,9 m (3′) length
The KS-108 antenna is designed to stay tuned with the radio stations also during your navigation, in order to be able to listen to music and […]
-
KS-22 3 db VHF fiberglass antenna 1,5 m (5′) length
There’s no need to introduce this classic of marine communication. The antenna that has become a standard for users now meets the excellence of the patent […]




