
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023The new KS-21 is the perfect antenna for small boats and RIBs. With only 90 cm length it guarantees the same performance of 150 cm length VHF antennas. Anti – UV high gloss finish and 100% WATERPROOF. The new vinyl plastic cap, navy blue, provides a quality, finished appearance to the antenna and it’s extremely resistant to high temperatures.The 5 m top performance RG 58 cable completes the characteristics of the KS-21, an antenna that is perfect for its design and construction.
- 100% WATERPROOF Antenna
- Anti – UV high gloss finish
- 5 m coaxial cable RG 58 CU MIL
Technical specifications:
| Frequency | 156-162 MHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Electrical length | 1/2 λ |
| V.S.W.R. | < 1,5:1 |
| Polarization | Vertical |
| Gain | 3 dB |
| Max power input | 50 W |
| DC ground | Yes |
| Whip material | Fiberglass |
| Coaxial cable | 5 m (16,4′) RG 58 CU MIL |
| Mounting | 1″ x 14 thread |
| Length | 0,9 m (3′) |
| Weight | 0,39 kilo |
Related products
-
Sea-Boost 12/24V variable signal booster
SEA-BOOST is a low noise amplifier with variable gain control that increases the strength of incoming digital and analogue TV, FM and DAB signals to give […]
-
PI-1 12V power inserter 2 output
The PI-1 is a 12V power inserter/splitter suitable for the Wave antenna. Both outputs can be connected either to a TV or to a radio FM. […]
-
Wave Omnidirectional TV antenna d. 11 cm (4″)
The new Scout Wave is a compact-sized omnidirectional TV/FM antenna of only 105 mm (4″) diameter and 200 mm (8″) height, designed to receive all available […]




