
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023The KS-108 antenna is designed to stay tuned with the radio stations also during your navigation, in order to be able to listen to music and news. The special paint with anti-UV filter avoids the deterioration of the colouring and keeps the whip shining white.
Easy and light, this antenna is supplied together with a 4 mt. AM-FM cable + jack.
- Anti – UV high gloss finish
- 4 m AM-FM cable + jack supplied
Technical specifications:
| Frequency | 88-108 MHz |
| Impedance | 75 ohm |
| Electrical length | 1/2 λ |
| Whip material | Fiberglass |
| Cable | 4 m AM-FM cable + jack |
| Mounting | 1″ x 14 thread |
| Length | 0,9 m (3′) |
| Weight | 0,13 kilo |
Related products
-
Wave Omnidirectional TV antenna d. 11 cm (4″)
The new Scout Wave is a compact-sized omnidirectional TV/FM antenna of only 105 mm (4″) diameter and 200 mm (8″) height, designed to receive all available […]
-
Windex Scout VHF 90 VHF fiberglass antenna 0,9 m (3′) length with WINDEX 15
The item that the whole marine industry and all the professionals were looking for is available: now you can get Scout high performance antenna in combination […]
-
KS-23A 3 db VHF stainless steel antenna 0,9 m (3′) length
Scout has designed the KS-23A antenna specifically for small boats and RIBs, that require a light antenna, flexible, resistant and with high performance. The KS-23A brings […]




