
CM2 2-way coaxial splitter
December 10, 2023
PA-13 Extension mast 0,3 m (1′) length
December 10, 2023Scout has designed the KS-23A antenna specifically for small boats and RIBs, that require a light antenna, flexible, resistant and with high performance. The KS-23A brings all these features together in only 90 cm length.The electropolished stainless steel whip guarantees high flexibility and resistance, moreover it can be easily removed by hand whenever needed. The design of the antenna is cool and smooth as needed with small boats and RIBs. Standard thread 1” x 14.
- Electropolished stainless steel whip – removable
- Extra flexible
- 5 m coaxial cable RG-58 CU MIL
Technical specifications:
| Frequency | 156-162 MHz |
| Impedance | 50 ohm |
| Electrical length | 1/2 λ |
| V.S.W.R. | < 1,5:1 |
| Polarization | Vertical |
| Gain | 3 dB |
| Max power input | 50 W |
| DC ground | Yes |
| Whip material | Stainless steel |
| Coaxial cable | 5 m RG-58 CU MIL |
| Mounting | 1″ x 14 thread |
| Length | 0,9 m (3′) |
| Weight | 0,23 kilo |
Related products
-
KS-100 S antenna replacement whip
The vinyl plastic whip combines toughness and great flexibility in only 25 cm length, and it guarantees an optimal reception of radio signals when cruising. Moreover, […]
-
Windex Scout VHF 90 VHF fiberglass antenna 0,9 m (3′) length with WINDEX 15
The item that the whole marine industry and all the professionals were looking for is available: now you can get Scout high performance antenna in combination […]
-
NAV-6 GPS – GLONASS antenna d. 7 cm (3″)
NAV-6 is a GPS and GLONASS antenna especially designed for the marine environment. It combines a high performance GPS patch antenna and a 24 dB low […]




